Benim Blog

Bir başka WordPress sitesi

Uncategorized

UBUNTU 15.10 VERSİYONUNUN 16.04 YÜKSELTİLMESİ

Öncelikle benim gibi Linux tarafını hem eğlence olsun hemde opensource kaynaklardan yararlanayım diye kullanıyorsanız, bu acı tabloyla karşılaşabilirsiniz. Bir sabah ssh ile sunucuya bağlanıp acaba bir güncelleme var mı diye bakarken, uzun zamandır bir güncelleme olmadığını farkedip, önce repository adreslerimde mi bir sorun var acaba diye düşüp biraz daha araştırdıktan sonra bazı linux sürümleri için end of life süresinin çok kısa olduğunu yaşarak öğrenebilirsiniz. Evet tüm ara sürümleri ortalama 1 yıllık olmak üzere end of life süreleri var. Tüm sürümleri buradan kontrol edebilirsiniz. Dikkat yeni bir kurulum yapacaksanız 16.04 versiyonuyla ilerleyebilirsiniz.

Ancak bir kurulumunuz var, Ubuntu server 15.10 üzerinde ve güzel uygulamalar var. Daha kuralı 1-2 yıl olmuş. Bunların içerisinde mysql, ido bağlantıları ve birçok uygulamada olabilir veya basit bir apache yapınızda olabilir. Önemli olan Ubuntu server versiyonunu yükseltmek. Tabi öncelikle güzel bir yedeğini almak iyi olacaktır.

Genel ubuntu sürümleri için konsoldan güncelleme mevcut ancak sunucu için bu geçerli değil. Şanslı insanlar için aşağıdaki üç komut onları bir üst stabil sürüme yükseltecektir.

  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get upgrade
  • sudo do-release-upgrade

Bu bende çalışmadı ne yazık ki. Çalışması için ufak bir hileye başvuruyoruz. “/etc/apt/sources.list” dizinini bir editör ile açıyoruz ve “Wily” gördüğümüz kısımları Xenial ile değiştiriyoruz.

  • “nano /etc/apt/sources.list”

Bundan sonrasında yine az önce söylediğimiz komutları sırasıyla kullanarak yükseltmeyi tamamlayabilirsiniz.

  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get upgrade
  • sudo do-release-upgrade

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir